ساخت اسمبلی شرطی در Civil3d (ساب اسمبلی نوع اول: ConditionalCutOrFill)

با مطالعه ی این PDF آموزشی شما قادر خواهید بود یک اسمبلی شرطی برای ترسیم مقاطع عرضی متفاوت در Civil3D بسازید. مقطع عرضی شرطی در مواقعی مورد نیاز است که در طول مسیر راه، زمین تغییرات زیادی از خود نشان میدهد. در این آموزش ما 5 شرط مختلف برای یک سمت مقطع عرضی راه خود انتخاب میکنیم که شامل ترسیم دو دیوار حائل، یک ” برم” و دو Ditch ساده میباشد. در این آموزش درباره ی نکات بسیار مهمی که در ترسیم اسمبلی شرطی باید آنها را بدانید صحبت خواهد شد. این آموزش به “ساب اسمبلی نوع اول” میپردازد.

برای “ساب اسمبلی نوع دوم” به این لینک مراجع کنید: ساخت اسمبلی شرطی در Civil3D (ساب اسمبلی نوع دوم: horizontaltarget)

تفاوت ساب اسمبلی شرطی نوع اول و دوم در این است که در نوع اول از تغییرات تراز ارتفاعی زمین نسبت به خط پروژه شرط ها تعیین میشوند. ولی در نوع دوم(Horizontal Target) از خطوط یا آبجکت های موجود در کنار مسیر، با توجه به فاصله ی افقی آنها از خط پروژه برای تعیین شرط استفاده میشود.

ترسیم یک Conditional Assembly در نرم افزار Civil3d
ترسیم یک Conditional Assembly در نرم افزار Civil3d

مطالعه این آموزش تنها از طریق خرید اینترنتی و دانلود فایل PDF ممکن میباشد.

لینک به آموزش

 

 

10 دیدگاه برای “ساخت اسمبلی شرطی در Civil3d (ساب اسمبلی نوع اول: ConditionalCutOrFill)”

 1. سلام.وقت بخیر.خدا قوت.
  اگر امکان داره راهنمایی فرمایید که : یک مسیر کوهستانی داریم، حدود 10 عدد قوس سرپانتین . میخوام ترنشه برداری کنم، به ارتفاع 6 متر به 6 متر، برم های 4 متری ، حال سوالم اینجاست که چطور در سیویل این موضوع که کی یک طرف ترانشه بزن ، مثلا اول سرپانتین سمت راست و وسط سرپانتین سمت چپ بزنه.

  1. سلام. در حالت ساده و بدون استفاده از اسمبلی شرطی، شما میتوانید سه اسمبلی جداگانه بسازید، یک اسمبلی برم‌ها در سمت راست قرار داشته باشد و سمت دیگر به صورت عادی و بدون برم باشد. اسمبلی دوم برم‌ها در سمت چپ… و در حالت سوم در هر دو طرف برم داشته باشید. حال در کیلومترهای مختلف برای ساخت کریدور از اسمبلی‌های مختلف استفاده کنید.
   در حالتی می‌توانید از اسمبلی شرطی استفاده کنید که شرط(Condition) وجود داشته باشد. معمولاً در پروژه‌هایی از اسمبلی شرطی استفاده می‌شود که کار تکراری زیادی را کاهش دهد. در صورتی که مسیر کوتاه باشد استفاده از روش اول کار ساده‌تری هست.

  1. سلام. این مقطع با در محیط Autocad به صورت دستی ترسیم شده که در Civil3D هم به همان نحو دستی قابل ترسیم هست و به نظر یک مقطع تیپ هست. به عنوان مقاطع عرضی و یک استایل نمی‌توانید این مقطع را با تمام این جزئیات تولید کنید.

 2. با سلام
  مهندس سایت خیلی مفیدی دارین، ممنون از زحماتی که برای راه اندازی این سایت مفید کشیدین.
  من یک پروژه مسیر دارم که برای باند رفت و برگشت دو مسیر مجزا طراحی کرده ام زمانیکه برای مسیر رفت کریدور رو طراحی میکنم بعلت نزدیک بودن دو مسیر به همدیگر سر ترانشه یا پای خاکریز کریدور مسیر رفت وارد حریم مسیر برگشت میشود و باعث تداخل در محاسبه احجام واقعی برای هر دو مسیر میشود.
  میخواستم بدونم راهی وجود داره که سرترانشه یا پای شیب مسیر برگشت موقع رسیدن به زمین طبیعی یا کریدور مسیر رفت اونو بعنوان تارگت درنظر بگیره و حجم رو تا اونجا حساب کنه.
  لازم به ذکر هست که مسیر رفت و برگشت موازی نیستن که بشه براشون مسیر مشترک طراحی کرد.
  با تشکر

  1. پس از اینکه کریدور مسیر رفت را طراحی کردید، برای آن سورفیس کوریدور را نیز بسازید. سپس در مرحله ی ساخت مسیر برگشت سورفیس اصلی و سورفیس کریدور اول را به عنوان تارگت معرفی کنید.

   1. مهندس مشکل اینجاست که چون دو تا باند باهم موازی نیستند بعضی جاها تارگت، توپوگرافی باند رفت و در برخی مواقع زمین طبیعی هست.
    یعنی باید اسمبلی باند برگشت طوری طراحی بشه که وقتی دو مسیر کنار هم هستند توپوگرافی مسیر رفت رو بعنوان تارگت در نظر بگیره و وقتی از هم دور میشن (سرترانشه یا پای شیب دو مسیر تداخل ندارند)توپوگرافی زمین طبیعی رو در نظر بگیره.
    میخواستم ببینم برای این مورد چه راهکاری میشه پیشنهاد داد.
    یا اینکه آیا میتوان اسمبلی رو طوری طراحی کرد که بشه هر دو مسیر رو داخل یک اسمبلی طراحی کرد(با در نظر گرفتن موازی نبودن مسیر ها)؟
    چون در روش بالا که توضیح دادم باز هم پای خاکریز باند رفت وارد باند برگشت میشه و راهکار ما فقط احجام رو واقعی تر میکنه اما تو setion ها مقاطع درست نشون داده نمیشن
    با تشکر

    1. سلام. این روش را نیز امتحان کنید: در قسمت‌هایی از پروژه که تداخل وجود دارد از این اسمبلی دیگر استفاده کنید در همان کریدور. برای ساخت کریدور می‌توانید کیلومتر ساخت کریدور را برای هر اسمبلی به نرم‌افزار بدهید تا در طول مورد نظر شما در الاینمنت کریدور را بسازد. با این روش می‌توان از دو یا چند اسمبلی برای ساخت کریدور استفاده کرد. قطعاً روشی غیر از این روش هم وجود دارد که نیاز به بررسی پروژه و شاید ساخت یک اسمبلی جدید بوسیله‌ی Assembly Composer باشد.

 3. سلام
  ممنون از سایت خیلی مفیدتون
  یه سئوال داشتم و اونم اینکه بعد از ساخت اسمبلی شرطی نحوه ساخت کریدور و سورفیس کوریدر و محاسبه احجام رو هم آموزش بدید.
  چون احتمالا با روشهای آموزش داده شده در قسمت های قبل نمی شه پروژه رو به سرانجام رسوند.
  باز هم ممنون

  1. سلام. پس از ساخت اسمبلی شرطی، ادامه ی کار مشابه حالت عادی میباشد. آموزش های سایت را بررسی کنید.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.