توپوگرافی چیست؟

خطوط توپوگرافی به خطوط هم ترازی گفته میشود که موقعیت ارتفاعی زمین در هر نقطه را مشخص میکند. روش تولید این خطوط بدین صورت است که نقشه بردار تعدادی نقطه از زمین برداشت میکند. این نقاط دارای مختصات X و Y و Z هستند. حال این نقاط را از دوربین به یک فایل اتوکد منتقل میکنند. سپس توسط نرم افزار مخصوص نقشه برداری(برای مثال  Civil3d یا Land desktop) نقاطی که تراز ارتفاعی یکسانی دارند را به هم متصل میکنند تا نقاط هم تراز با یک خط مشخص شوند. و در نهایت فایل توپوگرافی آماده شده، ذخیره میشود. در شکل زیر خطوط هم تراز توپوگرافی را مشاهده میکنید.

یک توپوگرافی
خطوط توپوگرافی

دانلود فایل توپوگرافی شماره 1
دانلود فایل توپوگرافی شماره 2

بسیاری از اوقات ما با فایلهایی سر و کار داریم که به جای خطوط توپوگرافی، در آن تعداد زیادی نقطه موجود است. برای ساخت سورفیس در سیویل تری دی نیازی نیست که حتماً خطوط داشته باشیم. میتوان با نقاطی که تراز ارتفاعی هر نقطه از زمین را به ما بدهد نیز سورفیس تشکیل دهیم. در مباحث بعدی توضیح بیشتری داده خواهد شد.

نویسنده: سهند فرشادمنش

نویسنده بخش راهسازی و آموزش نرم افزار Civil3D دانش آموخته مقطع کارشناسی رشته ی عمران – دانشگاه گیلان

4 دیدگاه برای “توپوگرافی چیست؟”

 1. درود بر شما مهندس جان
  ببخشید سوال من مبتدیانه است
  میشه دیگه از اتوکد استفاده نکنیم و نقاط رو مستقیما به سیویل انتقال بدیم ؟

  1. درود بر شما،
   نرم افزار civil3d در محیط اتوکد اجرا میشود. ولی نیازی نیست نرم افزاری غیر از سیویل تری دی را نصب داشته باشید. نرم افزار civil3d به تنهایی کفایت میکند.

 2. سلام مهندس جان. من یه فایل توپوگرافی با فرمت اتوکد دارم باید چه طوری این فایل رو با سیویل 3d اجرا کنم و surface بسازم؟ ممنون میشم کمکم کنید

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.