پروژه راهسازی شماره یک – قسمت سوم

برگرد به پروژه راهسازی شماره یک – قسمت دوم

 

 

طراحی قوس های افقی:

 

برای طراحی قوس های افقی در نرم افزار Civil3D شما نیاز به مطالعه ی این مباحث دارید:

 

در آموزش های مقدماتی:

ایجاد مسیر راه یا الاینمنت

Label برای الاینمنت

 

در آموزش های پیشرفته:

ترسیم قوس ساده در نرم افزار Civil3D

 

برای طراحی قوس های افقی یا پیچ ها در پروژه راهسازی اولین قدم محاسبه حداقل شعاع میباشد که طبق توضیح زیر از آیین نامه طرح هندسی راه ها محاسبه میشود:

محاسبه شعاع حداقل
محاسبه شعاع حداقل

 

برای محاسبه شعاع حداقل، به مقادیر دور یا Super Elevation و همچنین ضریب اصطکاک جانبی f نیاز داریم. با بررسی بخش 5-3 آیین نامه طرح هندسی راه ها ضریب اصطکاک برای سرعت 100 ، 0.11 و دور 8% در نظر گرفته میشود. و با توجه به این دو شعاع حداقل 414  بدست می آید. در طراحی قوس ها در این پروژه از شعاع 500 استفاده میکنیم.

 

در این پروژه راهسازی برای واریانت اول سه قوس کلوتئید در نظر گرفته شده است. به همین دلیل به توضیحات زیر تنها برای قوس کلوتئید بسنده میکنیم:

قوس کلوتئید یا اسپیرال(Spiral) یا معادل فارسی آن قوس مارپیچ رایجترین نوع قوسهای اتصال میباشد. مزیت اصلی این نوع قوس ها تغییرات تدریجی در شعاع قوس است که باعث ایجاد امنیت و احساس بهتر در رانندگی میشود. در طراحی این نوع قوس ابتدا یک طول حداقل برای آن محاسبه میکنیم که در محاسبات زیر فرمولهای آن آورده شده است. سپس توسط آن پارامتر کلوتئید یا A را محاسبه میکنیم. و طبق فرمولهای زیر مختصات نقاط ابتدا و انتهای کلوتئید را بدست می آوریم.

قوس های استفاده شده در این پروژه از نوع اسپیرال – ساده – اسپیرال میباشد که در زیر محاسبات مربوط به قوس کیلومتر 237+0 را برای نمونه مشاهده میکنید:

روش محاسبه کلوتئید
روش محاسبه کلوتئید

خروجی های نرم افزار برای همین قوس:

محاسبات نرم افزار برای قوس اول
محاسبات نرم افزار برای قوس اول

 

اختلاف جزئی بین محاسبات دستی و نرم افزار وجود دارد. دلیل این موضوع حذف بعضی از کسرها با توان زیاد در محاسبات دستی میباشد که تاثیر چندانی در نتیجه ندارد.

 

طراحی قوس های قائم:

 

برای ترسیم پروفیل طولی و طراحی قوس های قائم در نرم افزار Civil3D شما نیاز به مطالعه ی این مباحث دارید:

 

در آموزش های مقدماتی:

نحوه ی ترسیم پروفیل طولی (خط زمین)

نحوه ی ترسیم پروفیل طولی (خط پروژه)

نحوه تغییر نام پروفایل

 

در آموزش های پیشرفته:

ترسیم خط پروژه روی پروفیل طولی

ترسیم قوس قائم مقعر و محدب روی خط پروژه در پروژه راهسازی با Civil3D

 

از آنجایی که در واریانت موجود، انتخاب دیگری نداریم جز اینکه قوس های قائم و قوس های افقی با هم تداخل داشته باشند، قوسهای قائم طوری در نظر گرفته شده اند که در پلان داخل قوس افقی ساده ی بین دو کلوتئید قرار گیرند. این کار امنیت مسیر را افزایش میدهد.(توضیح بیشتر: توجه داشته باشید بهتر است قوسهای افقی و قائم با هم تداخل نداشته باشند. ولی در صورتی که واریانت مسیر راه دیگری جز تداخل قوس های افقی و قائم برای ما باقی نگذاشت، میتوانیم ابتدای قوسهای قائم را بعداز ورود به قوس های افقی در نظر بگیریم. با اینکار به راننده فرصت تشخیص شروع قوس افقی و در نتیجه فرصت واکنش مناسب را میدهیم و سپس قوس قائم آغاز میشود. همچنین به دلیل مشابه، بهتر است انتهای قوس قائم قبل از قوس افقی قرار گیرد.)

برای رفع شکستگی نقاط اتصال خطوط خط پروژه از قوس های قائم یا خم استفاده میشود. در بند 5-4-4-1 آیین نامه طرح هندسی راه ها برای محاسبه ی حداقل طول قوس خم جدولی ارائه شده است که مقادیر K را به ما میدهد. K ضریبی است که با توجه به تقعر یا تحدب قوس و همچنین سرعت طرح مشخص میشود. پس از در نظر گرفتن حدقل K از روی رابطه ی زیر حداقل طول قوس محاسبه میشود:

L(min)=K.A

مقادیر حداقل K برای خم گنبدی
مقادیر حداقل K برای خم گنبدی

 

با در نظر گرفتن مقادیر جدول 5-25 مقدار K را برای قوسهای محدب 170 و برای قوسهای مقعر 100 در نظر میگیریم. توجه داشته باشید مقادیر جدول “حداقل” میباشد و برای طراحی قوس های قائم “مطلوب” بهتر است این مقادیر را دو برابر در نظر بگیریم.

محاسبات دستی برای اولین قوس قائم:

محاسبه دستی اولین قوس قائم
محاسبه دستی اولین قوس قائم

 

 

خروجی نرم افزار Civil3d برای اولین قوس قائم:

خروجی نرم افزار civil3D
خروجی نرم افزار civil3D

 

دانلود فایل Civil3D پروژه راهسازی با تغییرات در انتهای قسمت سوم

 

نویسنده: سهند فرشادمنش

نویسنده بخش راهسازی و آموزش نرم افزار Civil3D دانش آموخته مقطع کارشناسی رشته ی عمران – دانشگاه گیلان

8 دیدگاه برای “پروژه راهسازی شماره یک – قسمت سوم”

 1. سلام
  خسته نیاشید
  میخواستم بدونم به صورت کلی برای طراخی واریانت ها چه روش هایی در حال خاظر استفاده می شود. منظور در پروژه های واقعی وزارت راه و شهر سازی از چه روشی برای پیشنهاد مسیر اولیه استفاده می شود.
  با تشکر از شما

  1. سلام. متاسفانه بنده تجربه کار در وزارت راه و شهرسازی رو تاکنون نداشته ام. ولی با این تفکر که احتمالاً مهندسین عمرانی مثل من و شما با استفاده از کتابهای دانشگاهی موجود تحصیل کرده اند و در وزارت راه و شهرسازی مشغولند، احتمالاً از همین روشهای توضیح داده شده استفاده میکنند. در صورتی که اطلاعات بیشتر و صحیحتری کسب کردید لطفاً در اختیار بنده هم بگذارید. با تشکر.

 2. با سلام
  نحوه ی محاسبه ی بانکت بندی و ترانشه تو هیچ کتابی پیدا نکردم اگه امکانش هست کمکم کنید

 3. سلام
  ممنون که سوال های من رو جواب میدین
  لطفا نحوه خروجی گرفتن از قوس قائم و افقی رو در civil 3d به من یاد بدین

  1. برای ریپورت گرفتن، در Toolspace به تب Toolbox و سپس قسمت Reports بروید.

 4. با سلام .. اگر موقع رسم قوس های افقی ساده در پلان مسیر بین اونا تداخل پیش بیاد باید چی کار کرد ؟! ممنون می شم اگر جواب بدین ..

  1. مشکل تداخل قوسهای افقی مربوط به مرحله ترسیم واریانت میشود. در موقع رسم واریانت راه باید به این نکته توجه کنید که طول هر پاره خط واریانت نباید از یک حداقلی کمتر شود. که این مقدار حداقل، مجموع طولهای مماس های طرفین است.

   پس قبل از رسم واریانت، ابتدا طول حداقل را برای مماس T (تانژانت قوس یا همان مماس قوس) بدست می آورید. سپس آن را دو برابر کرده و این مقدار حداقل را در ترسیم واریانت خود در نظر میگیرد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.