نوار کریدور(Corridor)

 
دانلود فایل آموزش ساخت نوار کریدور

فایل این آموزش را دانلود کرده و در نرم افزار Civil 3D بارگذاری کنید. مطابق شکل از تب Home در ریبون روی Corridor کلیک کنید.

home-corridor

 

در پنجره ی Create Corridor نام کریدور را به Corridor – 01 تغییر دهید. جزئیات را مطابق شکل تغییر دهید. پروفایل باید روی Profile – 01 باشد که خط پروژه است. اسمبلی Basic Assembly است و سورفیس هدف EG است که در آموزش های قبل ساخته شده اند. روی Ok کلیک کنید.

create-corridor

 

در پنجره ی Baseline and Region Parameters روی Set all Targets کلیک کنید.

set-all-targets

 

در پنجره Target Mapping اطمینان حاصل کنید Surfaces روی EG تنظیم شده باشند. اسمبلی مورد استفاده در این کریدور با استفاده از این آپشن زمین طبیعی را قطع خواهد کرد و مقاطع عرضی تشکیل خواهد شد. روی Ok در این پنجره و پنجره ی بعدی کلیک کنید.

target-mapping

 

در صورتی که با این پیغام مواجه شدید روی Rebuild the corridor کلیک کنید تا کریدور ساخته شود.

corridor-properties-rebuild

 

بعداز چند لحظه کریدور در اطراف الاینمنت مشخص خواهد بود.

corridor-done

نویسنده: سهند فرشادمنش

نویسنده بخش راهسازی و آموزش نرم افزار Civil3D دانش آموخته مقطع کارشناسی رشته ی عمران – دانشگاه گیلان

19 دیدگاه برای “نوار کریدور(Corridor)”

 1. امکانش هست خطوط قرمز و سبز رنگ کریدور که نشان دهنده خاکبرداری و خاکریزی هست رو حذف کنیم تا پلان مسیر خلوت تر بشه؟

 2. ببخشید اموزشی درباره مفهوم target درکریدور ها ندارید؟

  میشه راجع به پنجره target mapping بیشتر توضیح بدید؟

  1. در آموزش اسمبلی شرطی نوع دوم این مورد توضیح داده شده و از آن استفاده شده است.

  1. سلام. این بستگی به زمین و خط پروژه شما دارد. در صورتی که پستی بلندی زمین زیاد باشد، یا اختلاف ارتفاع بین خط پروژه و سطح زمین زیاد باشد، و یا شیب شیروانی شما خیلی کم باشد و در نقاط دور سطح زمین را قطع کند، این حالت کریدور بزرگ و پراکنده ایجاد می‌شود. برای درک این مطلب بهتر هست مقاطع عرضی را ترسیم کنید و از عرض به مسیر نگاه کنید.

    1. خطوط قرمز رنگ به معنی خاکبرداری، خطوط سبز به معنی خاکریزی و دیگر خطوط نشان دهنده‌ی خطوط اسمبلی در کریدور هستند.

 3. با سلام بعد از ساخت اسمبلی و مراحل اجرای کوریدور نرم افزار ارور میده
  No sideslope intersect found
  لطفا راهنمایی بفرمایید اشکال کارم کجاست

  1. سلام. این اررور به این معناست که نقطه ی اتصالی بین عرض مقطع راه و زمین مجاور پیدا نشده است. این مشکل وقتی ایجاد میشود که سورفیس مسیر شما به اندازه ی کافی پهنا نداشته باشد(و یا اینکه اسمبلی ساخته شده با شیب بسیار کم باشد و نقطه ی اتصال آن با زمین از سورفیس بیرون قرار بگیرد.)

 4. سلام
  کریدور من یک شکل فضایی شد چرا؟!
  چطور میتونم فاصله بین خطوط رو کم کنم تا مثل کریدور شما خلوت و تمیز در بیاد؟
  ممنون

  1. سلام. شکل کریدور با فاکتورهایی مثل وضعیت خط پروژه نسبت به خط زمین در پروفیل طولی،عرض راه و شیب Daylight و همواری و نا همواری زمین طبیعی مرتبط هست.

 5. مبنای تعریف کریدور در سیویل 3d چیه؟؟؟
  یعنی امکان تعریف کریدور بصورت دستی (تعریف محدوده کریدور) وجود داره و یا فقط نرم افزار بر اساس سطح تعیین شده می تونه کریدور بسازه؟؟؟

  1. کریدور به محدوده ای گفته میشود که عملیات خاکی(خاکبرداری و خاکریزی) برای ساخت یک راه در آن انجام میشود. طبیعتاً وقتی فاکتورهایی مثل عرض راه و شیب خاکبرداری و خاکریزی دو سوی آن ثابت باشد، با توجه به عوارض زمین طبیعی فقط یک کریدور میتوانیم داشته باشیم و تعریف ابعاد و پلان آن به صورت دلخواه و دستی وجود ندارد.

  1. سلام. شما از یک اسمبلی استفاده کرده اید که دارای کد Daylight نیست. میبایست از یک اسمبلی استفاده کنید که دو طرف مقطع عرضی را با سورفیس قطع کند. از اسمبلی های موجود در Toolpallete استفاده کنید.

 6. ببخشید، من این کارها رو انجام میدم، ولی وقتی که باید بهش surface رو معرفی کنم در عکس ماقبل آخر، وقتی surface رو اتخاب و تایید رو میکنم، در قسمت object name اسم surface که انتخاب کردم نمیاد و در نتیجه کوریدور تماما به یک رنگ رسم میشه و انگار خاکبرداری و خاکریزی رو تشخیص نمی ده. مشکل از چیه؟

 7. دلیل اینکه کریدر نامتقارن میشه چیه ؟
  یعنی بعضی جاها سمت راست یه خط قرمز پیدا میشه چیه ؟

  1. در پلان، در اطراف کریدور، خطوط قرمز به معنی خاکبرداری (Cut) و خطوط سبز رنگ به معنی خاکریزی (Fill) است و به همین دلیل در طول مسیر متغیر و نامتقارن دیده میشود.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.