خطوط در اتوکد

سه نوع خط اتوکد در کار انجام پروژه های راهسازی برای ما اهمیت دارند:

-Line
لاین ساده ترین خط است. نکته ای که باید مد نظر داشته باشید این است که Line امکان داشتن دو  Z یا تراز ارتفاعی را داراست. به این معنی که نقطه ی ابتدایی میتواند یک تراز داشته باشد و نقطه ی انتهایی ترازی دیگر. طریقه ی رسم این نوع خط:
در محیط اتوکد تایپ کنید “L” و بعدEnter بزنید. سپس نقطه ی اول و آخر خط را با کلیک کردن موس مشخص کنید.

-Polyline
این نوع خط دو تفاوت با لاین دارد. یک- میتوانید چند خط شکسته (همانند Line) را به طور به هم پیوسته رسم کنید. دو- این نوع از خط فقط میتواند یک تراز ارتفاعی داشته باشد. برای مشخص کردن تراز ارتفاعی یک پلی لاین میتوانید روی پلی لاین مورد نظر رایت کلیک کرده و سپس به قسمت Properties رفته(ctrl+1). در این محل میتوانید Elevation (همان z یا تراز) را تغییر دهید. اهمیت پلی لاین در کار ما به این جهت است که Alignment یا مسیر راه را فقط با این نوع خط میتوان ساخت.

* برای رسم لاین از L و برای رسم پلی لاین از دستور PL استفاده کنید.

-3dPolyline
تنها به یاد داشته باشید برای رسم این نوع خط از این دستور استفاده کنید : 3dpoly
تفاوت این نوع خط با دو نوع خط پیشین این است که این نوع خط مثل پلی لاین به هم پیوسته است و مثل لاین میتواند در هر نقطه تراز ارتفاعی متفاوتی داشته باشد.

نویسنده: سهند فرشادمنش

نویسنده بخش راهسازی و آموزش نرم افزار Civil3D دانش آموخته مقطع کارشناسی رشته ی عمران – دانشگاه گیلان

4 دیدگاه برای “خطوط در اتوکد”

    1. با استفاده از دستور Pedit در اتوکد میتوانید چند خط لاین را Join کرده و تبدیل به یک پلی لاین کنید.

  1. سلام خسته نباشید من یک فایل توپوگرافی دارم (بدون فایل نقاط) وقتی می خواهم مسیر را در الاینمنت معرفی کنم همه مسیر را به نرم افزار می دهم ولی نرام افزار فقط قسمت مستقیم مسیر را می گیرد و قوس و مسیر مستقیم بعد از قوس را نمی زند.تو را خدا هر کی میدونه بگه 2 ماه دارم از همه میپرسم تو اینترنت همه جا سوال کردم کسی نمیدونه.ممنون میشم به ایمیلم جوابش رو بفرستید. با لند 2009 کار می کنم.emil:mohsen.saghari@yahoo.com

    1. دوست من در این سایت فقط سوالات مربوط به Civil3D پاسخ داده میشود. متاسفانه بنده کمکی از دستم بر نمیاد. تنها پیشنهاد میکنم از نرم افزار Civil3D استفاده کنید، با آشنایی قبلی که با لند دارید، کمتر از یک هفته مشکلتون حل میشود. بنده هم در خدمتتون هستم.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.