مشکل ارتفاع خطوط توپوگرافی در Civil3D

برای شروع این فایل را دانلود کنید.

پسورد: www.omran-omran.com

 

گاهی فایل خطوط توپوگرافی که در اختیار داریم، فاقد ارتفاع است. ولی این موضوع در نگاه اول قابل تشخیص نیست. در این آموزش روش تشخیص این موضوع را در نرم افزار Civil3D بررسی کنیم.
فایل topo_without_elevation.dwg را در Civil3D بارگذاری کنید. شکل زیر خطوط توپوگرافی موجود در فایل را نمایش میدهد. همانطوری که مشخص است روی هر خط پلی لاین یک عدد به عنوان ارتفاع نوشته شده است. حال باید بررسی کنیم که آیا این اعداد در خصوصیت Elevation خط نیز وارد شده است یا خیر؟

 

روی یکی از خطوط، برای مثال خطی که دارای تراز 180 است کلیک کنید تا انتخاب شود. سپس نشانگر ماوس را مطابق شکل، روی یکی از نقاط این خط ببرید تا مختصات آن در زیر Civil3D نمایش داده شود(کادر قرمز در شکل زیر). همانطوری که مشخص است مشخصه های X و Y موجود است و مشخصه ی Z دارای مقدار صفر میباشد. در حالی که میبایست دارای مقدار 180 میبود.

 

حال روش دیگری را برای تشخیص این ایراد بررسی میکنیم. پس از انتخاب خط در مرحله ی قبل، روی صفحه کلیک راست کنید و گزینه ی Properties را انتخاب کنید.

 

در قسمت Properties مقدار Elevation که در کادر قرمز مشخص شده است، برابر صفر است.

 

برای اینکه تمام خطوط را به طور یکجا بررسی کنیم، از طریق ریبون و تب View روی Orbit کلیک کنید تا نشانگر ماوس تغییر کند.

 

سپس با نگه داشتن کلید چپ ماوس روی پلان و تغییر صفحه ی خطوط مطابق دو شکل زیر، مسطح بودن خطوط را بررسی کنید.

 

همانطوری که مشخص است، صفحه ای که خطوط روی آن قرار دارد دارای یک نیمرخ کاملاً مسطح میباشد. این بدین معنیست که تمام خطوط ما دارای تراز صفر هستند و باید ارتفاع تک تک خطوط را به مقدار درست آن تغییر دهیم.

 

روی Top کلیک کنید تا پلان به حالت اولیه خود بازگردد.

 

مجدداً یکی از خطوط را انتخاب کنید و روی آن کلیک راست کنید و گزینه ی Properties را انتخاب کنید. ما خط با تراز 180 را برای این کار انتخاب کردیم. دقت کنید که فقط یک خط در حالت انتخاب(Select) باشد.

 

حال مشخصه ی Elevation آن را مطابق شکل زیر به مقدار 180 تغییر دهید(عدد 180 در کنار خط انتخاب شده ی ما نوشته شده است).

 

تغییری که وارد کردیم را مطابق شکل زیر بررسی کنید. در شکل زیر مشخص است که این مقدار به 180 تغییر کرده است.

 

این عمل را برای تمام خطوط موجود در پلان انجام دهید تا هر خط، ارتفاع واقعی خود را داشته باشد. در نهایت با روش View>Orbit صفحه خطوط توپوگرافی را مشابه زیر تغییر دهید تا نیمرخ آن را مشاهده کنید. همانطوری که مشخص است پستی و بلندی های خطوط توپوگرافی کاملاً مشخص شده است.

 

 

نویسنده: سهند فرشادمنش

نویسنده بخش راهسازی و آموزش نرم افزار Civil3D دانش آموخته مقطع کارشناسی رشته ی عمران – دانشگاه گیلان

11 دیدگاه برای “مشکل ارتفاع خطوط توپوگرافی در Civil3D”

 1. سلام مهندس
  بنده این کاری هم شما گفتید کردم ولی نشد(البته نه به طور کامل نصف ارتفاعهارو زدم خیلی زیاد بود…)
  فایلم براتون فرستادم لطفا بررسیش کنید. دو هفته دیگه تحویل دارم.

  1. سلام. فایل شما رو بررسی کردم. شما طبق تصویر زیر به برخی از خطوط تغییر ارتفاع را اعمال کردید، اما به صورت یکی در میان یا به بعضی خطوط ارتفاع ندادید و احتمالاً وقتی سورفیس میسازید تمام این خطوط را در ساخت سورفیس استفاده می‌کنید و در نهایت با مشکل در پروفیل طولی روبرو می‌شوید.

   surface problem

   من در حالت سه بعدی(با استفاده از تب View و ابزار Orbit) خطوط دارای ارتفاع را برای ساخت سورفیس انتخاب کردم و یک نمونه پروفیل طولی جهت اطمینان ترسیم کردم. فایل شما مشکلی ندارد و پروفیل به خوبی ترسیم شد:
   پروفیل طولی

 2. خطوط توپوگرافی نقشه من تراز ارتفاعی نداره و وقتی هم روشون کلیک میکنم قسمت Elevation تو گزینه های Properties اصن وجود نداره که ارتفاع نقاط رو بشه وارد کنم، میخواستم ببینم راهی هست که من بتونم درستش کنم؟

  1. فایلی که به ایمیل فرستادید رو بررسی کردم. خطوط توپوگرافی شما از نوع 3dPolyLine هست. به تصویر زیر دقت کنید. از منو بار گزینه ی Convert 3dpoly to 2dpoly رو پیدا کنید و تمام خطوط توپگرافی رو تبدیل به 2dpolyline کنید. سپس از طبق آموزش “مشکل ارتفاع خطوط توپوگرافی” پیش بروید.

   تبدیل تری دی پلی لاین به 2dpoly

    1. ایتدا منوی بالا را فعال کنید. آموزش فعال کردن منوبار در سایت موجود هست. لطفاً جستجو کنید. در ادامه مشابه همین توضیح عمل کنید.

 3. من طبق اموزش شما دارم پروژه راهم رو انجام میدم ولی یه جا به مشکل برخوردم و ممنون میشم کمکم کنید.
  الایمنت رو درست کردم و وقتی پروفیل طولی رو رسم میکنم همه تراز صفر دارن و فکر کنم از ارتفاع باشه. در حالت orbit پستی و بلندی‌ها معلومه ولی خطوط توگرافی elevation ندارن. نمیدونم مشکل از کجاست. روشون هم کلیک میکنم اصلا geographic نمیاد تا بتونم دستی هم ارتفاع بدم. پولی لاینی که رسم کردم هم ارتفاع نقطه اول رو داره.

  1. احتمالاً فایل شما خروجی نرم افزار لند دسکتاپ میباشد و نوع خطوط از نوع AECC_CONTOUR میباشد. برای تبدیل آن به پلی لاین میتوانید بر روی هر خط کلیک کنید و با دستور Explode آن را تبدیل به پلی لاین کنید. یا از طریق منوی File از آن Export بگیرید.

 4. مهندس دستتون طلا.چون من تازه به سایتون اومدم اول جزوتون را دانلود کردم اما هنوز نگاه نکردم ابتدا کامنت ها را بررسی میکنم

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.