روش کار با نقاط در Civil3D

برای شروع آموزش این فایل را دانلود کنید.
پسورد: www.omran-omran.com

 

در این آموزش ابتدا کارهایی مقدماتی برای ساخت استایل و دسته بندی نقاط انجام میدهیم و پس از ساختن دوگروه نقطه، در مرحله ی آخر، نقاط را در فایل Civil3D ایمپورت میکنیم. فایل فشرده ی این آموزش شامل سه فایل:

Point-1.dwg

Point-1a.dwg

و Points.mdb میباشد.

قبل از شروع کار با نرم افزار Civil3D ابتدا فایل points.mdb را از فایلهای موجود در فایل فشرده دانلود شده از بالا اجرا کنید. این یک فایل دیتابیس(DataBase) شامل لیست نقاطی است که در این آموزش در نرم افزار Civil3D آن را Import خواهیم کرد. در صورتی که نرم افزار Access از سری نرم افزارهای Office را در کامپیوتر خود نصب داشته باشید، میتوانید این فایل را باز کنید و محتویات آن را بررسی کنید. به هر حال تصویری از محتویات فایل points.mdb در زیر مشاهده میکنید. همانطوری که مشخص است این فایل شامل لیست شماره گذاری شده ای از نقاط به همراه توضیحاتی بیشتر در کنار آن هست. برای مثال، ستون DSC مخفف Description است و در ادامه ی همین آموزش ما با نقاطی که دارای Description های POND و MHST هستند سر و کار خواهیم داشت. ستون های NTH، EST و ELV به ترتیب مخفف North، East و Elevation میباشند که موقعیت نقاط را در فضا مشخص میکنند. حال نرم افزار Access را ببندید تا به سراغ وارد کردن این نقاط به فایل نرم افزار Civil3D برویم.

 

فایل Points-1.dwg را از فایل فشرده (دانلود شده از بالا) در نرم افزار Civil3D بارگذاری کنید.

در Toolspace از تب Settings لیست Points را باز کنید. (روی علامت + در کنار Points کلیک کنید تا لیست آن باز شود.)

حال روی Description Key Sets کلیک راست کرده و New را انتخاب کنید.

 

در پنجره ی باز شده مطابق شکل زیر برای Name عبارت Stormwater Keys و برای Description عبارت Stormwater manhole and pond points را وارد کنید. روی Ok کلیک کنید تا یک Sescription Key جدید با اسم Stormwater keys ساخته شود.

 

ساخته شدن این Description key جدید را میتوانید مطابق شکل در Toolspace بررسی کنید.

 

روی Stormwater Keys ساخته شده کلیک راست کرده و Edit Keys را انتخاب کنید.

 

پس از کلیک روی Edit Keys پنجره ی زیر باز میشود. ما در این پنجره میخواهیم با تنظیم Description Key ساخته شده ی خود، نقاطی که در فایل نقاط points.mdb با کد POND مشخص شده است را در این لیست دسته بندی کنیم. با این روش هرگاه که به یک سری نقاط مشخص (که نشان دهنده ی عنصر خاصی در نقشه ی ما هستند و در فایل نقاط با یک کد خاص مشخص هستند) نیاز داشتیم، به راحتی میتوانیم با این روش به آن نقاط دسترسی داشته باشیم.

 

ابتدا ستون Code را به POND تغییر میدهیم. از ستاره (*) در انتهای POND استفاده میکنیم. (با این کار تمام نقاطی که با کد POND شروع میشوند در این دسته قرار میگیرند. برای مثال کدهای POND-f و POND435 نیز در صورت وجود در فایل نقاط ما، در این دسته قرار میگیرند.)

تیک های Style و Point Label Style را بردارید. با برداشتن این تیک ها میتوانید خصوصیت استایل این نقاط را با Point Group Properties تغییر دهید.

در ستون Format از $* استقاده کنید. با این کار نرم افزار Civil3D از توضیحات اولیه نقاط در نقشه برای لیبلگذاری استقاده خواهد کرد.

 

حال تیک Layer را بگذارید و یکبار در محدوده ی کنار تیک کلیک کنید تا پنجره ی Layer Selection باز شود. از این پنجره V-NODE-STRM را مطابق شکل زیر انتخاب کنید. با اینکار لایه ای که این نقاط در آن قرار خواهند گرفت را مشخص میکنیم.

 

حال میخواهیم یک کد دیگر نیز بسازیم. برای این کار روی کد قبلی که ساخته بودیم کلیک کنید و New را انتخاب کنید.

 

مشخصات آن را مطابق شکل زیر تغییر دهید. در ستون Format مقدار STORM MH را وارد کنید. با این کار نقاطی که دارای کد MHST هستند در پلان نقاط با STORM MH لیبل گذاری خواهند شد. همچنین در ستون Layer مانند مراحل قبل عمل کنید و لایه ی  V-NODE-STRM را انتخاب کنید. روی علامت تیک که در زیر با کادر قرمز مشخص شده است کلیک کنید تا Description Keyهای ساخته شده ذخیره شوند.

 

حال در ادامه به تب Prospector در Toolspace رفته و روی Point Groups کلیک راست کنید و New را انتخاب کنید.

 

در پنجره ی Point Group Properties در قسمت Name عبارت Detention Pond را وارد کنید و Description را میتوانید به دلخواه پر کنید.

 

در تب Raw Deck Matching تیک POND را بگذارید و روی Apply کلیک کنید. این تنظیمات مشخص میکند که نقاطی که دارای کد POND هستند به Detention Group (که در حال ساخت آن هستیم) تعلق دارند. در صورتی که با برنامه نویسی SQL آشنایی داشته باشید میتوانید به تب های Include و Query Builder بروید و بررسی کنید که چگونه میتوانید معیارهای بیشتری را به Point Group خود اضافه کنید. روی Ok کلیک کنید و این پنجره را ببندید.

 

پس از ساخت این Point Group، یک Point Group دیگر با مشخصات زیر بسازید:

Name: Storm Manholes

Raw Desc Matching: MHST*

پس از ساخت دومین Point Group لیست شما مشابه زیر خواهد بود. در شکل زیر دقت کنید. _All Points یک Point Group است که به صورت اتوماتیک توسط نرم افزار ساخته میشود و تمام نقاطی که در نرم افزار Import میکنیم، به این این Point Group نیز اضافه میشود. ولی ما میتوانیم با روشی که توضیح داده شد، Point Group های مشخص خود را بسازیم و از آنها استفاده کنیم.

 

حال روی _All Points کلیک راست کنید و Properties را انتخاب کنید. میخواهیم روش تغییر استایل را برای این Point Group به عنوان مثال بیاوریم.

 

مطابق شکل زیر از قسمت Point Label Style گزینه ی Standard را انتخاب کنید و روی Ok کلیک کنید.

 

حال میخواهیم فایل Points.mdb را در فایل Civil3D وارد کنیم. برای ادامه ی این آموزش میتوانید از فایل Points-1.dwg با تغییراتی که تاکنون داده ایم استفاده کنید.

یا میتوانید فایل Points-1a.dwg را اجرا کنید و در ادامه استفاده کنید. در فایل Points-1a.dwg تمام تغییرات مراحل قبل آموزش وارد شده است.

روی Points در تب Prospector در Toolspace کلیک راست کنید و Create را انتخاب کنید.

 

در قسمت Create Points ابتدا روی فلشی که با کادر قرمز در شکل زیر مشاهده میکنید کلیک کنید تا قسمت زیرین آن ظاهر شود. سپس روی علامت مثبت Default Layer کلیک کنید و سپس روی علامتی که در شکل زیر با کادر آبی مشخص شده است کلیک کنید و از پنجره ی لایه ها، لایه ی V-NODE را انتخاب کنید.

 

پس از انتخاب V-NODE به عنوان لایه ی پیشفرض نقاط، روی علامتی که در شکل زیر با کادر قرمز مشخص شده است یا همان Import Points کلیک کنید.

 

در پنجره ی Import Points ابتدا از قسمت Format(کادر قرمز)  عبارت External Project Point Database را انتخاب کنید. این مورد برای استفاده از فایل های دیتابیس کاربرد دارد. حال روی علامت مثبت که با کادر آبی رنگ مشخص شده است کلیک کنید و فایل Points.mdb را پیدا کرده و مطابق شکل زیر به لیست Source Files اضافه کنید. تیک های Advanced option را مثل کادر سبزرنگ شکل زیر پاک کنید و روی Ok کلیک کنید. نقاط به فایل شما اضافه شده اند.

 

برای مشاهده نقاط ایمپورت شده، روی _All Points کلیک راست کرده و Zoom to را انتخاب کنید.

 

نرم افزار روی نقاط ایمپورت شده زوم میکند.

 

علامت زرد رنگ در کنار پوینت گروپ هایی که ساخته بودیم نشان دهنده ی این موضوع هستند که نقاطی به فایل اضافه شده است که آماده ی آپدیت شدن در این دو گروه نیز میباشند. برای اینکه نقاط با کد POND و MHST به این دو پوینت گروپ اضافه شود، مطابق شکل روی هر کدام کلیک راست کرده و Update را انتخاب کنید. سپس میتوانید مجدداً روی آنها کلیک راست کنید و Zoom to را انتخاب کنید. همچنین میتوانید به قسمت Properties رفته و استایل هر پوینت گروپ را مطابق میل خود تغییر دهید تا در پلان نقاط به سادگی قابل تشخیص باشند.

نویسنده: سهند فرشادمنش

نویسنده بخش راهسازی و آموزش نرم افزار Civil3D دانش آموخته مقطع کارشناسی رشته ی عمران – دانشگاه گیلان

8 دیدگاه برای “روش کار با نقاط در Civil3D”

 1. سلام. من هر کاری میکنم نمیتونم فایل نقاطی که از سایتتون دانلود کردم رو import کنم و ارور میده. میگه: no point file format match found. در قسمت فرمت هم external project point database رو انتخاب کردم. حتی فرمت فایل اکسس رو به txt تغییر دادم ولی باز هم همون ارور رو داد.

  1. سلام. فایل بررسی شد و مشکلی نداره. نیازی به تغییر پسوند نیست، فایل points.mdb رو در درایوی غیر از درایو سیستمی کپی کنید و دوباره امتحان کنید. مثلاً در درایو D از هارد کپی کنید و دقیقاً مطابق آموزش دوباره امتحان کنید.

 2. دوستان من یک سری نقاط دارم که از دوربین تخلیه کردم .هر چی تلاش میکنم نقاط وارد کنم با فرمت نقاط مشکل داره .نقاط پسوندش چی باد باشه تا نرم افزار بتونه لود کنه

  1. پسوند فایل شما چی هست؟ این پسوندهایی هست که نرم افزار Civil3D قابلیت Import داره: txt, prn, csv, xyz, auf, nez, pnt

 3. باسلام و تبریک سال نو و تشکر از شما در صورت امکان راهنمایی در مورد دریافت پسورد
  روش کار با نقاط در Civil3D
  برای شروع آموزش این فایل را دانلود کنید.
  پسورد: https://www.omran-omran.com

 4. سلام
  فایل نقاط رو چگونه و از کجا به دست میاریم ؟ (منظورم همان فایلی است که شامل لیست نقاط هستش که باید با access بازش کرد )

  البته من فایل توپوگرافی رو از سازمان نقشه برداری گرفتم

  1. نیازی نیست که لزوما از فایل نقاط استفاده کنید. شما اگر به خطوط توپوگرافی دسترسی دارید، میتوانید از همان فایل توپوگرافی استفاده کنید. تنها توجه داشته باشید که فایل نقاط یا خطوط توپوگرافی، همه خروجی هایی هستند که از نقشه برداری بدست می آید.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.