دستورات Autocad مورد نیاز Civil3D

 

برای شروع کار با نرم افزار Civil3D لازم است با چندین دستور ساده در اتوکد آشنایی داشته باشید. برای شروع یادگیری و تمرین دستورات توضیح داده شده در این آموزش، نرم افزار Civil3D را اجرا کنید. یک فایل خالی اتوکد باز خواهد شد.

دستور L(دستور خط)

با یکبار تایپ L و فشردن Enter اتوکد آماده ترسیم یک خط خواهد شد. مطابق شکل ترسیم چند خط را امتحان کنید.

پس از پایان ترسیم یک بار Enter بزنید تا از حالت ترسیم خط خارج شود.

برای پاک کردن خطی که رسم کردید روی آن کلیک کنید تا انتخاب شود. حال با فشردن کلید Del در کیبرد آن را پاک کنید.

دستور Ortho

فرض کنید میخواهید یک خط کاملاً افقی یا کاملاً عمودی ترسیم کنید. برای اینکار یک بار کلید F8 در کیبرد را بفشارید. در Command Line عبارت <Ortho On> را مشاهده میکنید. حال سعی کنید با دستور L مجدداً خطوطی را رسم کنید. میبینید که خطوط روی حالت عمودی و افقی قفل است. یک مستطیل ترسیم کنید. سپس با فشردن کلید F8 از حالت Ortho خارج شوید.

دستور PL

دستور PL مشابه دستور L عمل میکند با این تفاوت که خطوطی که توسط دستور PL ترسیم میشود به هم پیوسته هستند. برای مثال یک مستطیل با دستور PL ترسیم کنید. وقتی یکی از خطوط مستطیل را انتخاب میکنید، تمام خطوط انتخاب میشود. در صورتی که در مستطیل قبلی که با دستور L ترسیم شده بود، این حالت برقرار نبود.

دستور Snap

فرض کنید میخواهیم با ترسیم یک خط ،وسط اضلاع دو مستطیل رسم شده را به هم وصل کنیم. برای این کار باید از Snap استفاده کنیم. مطابق شکل زیر روی کادر قرمز در شکل زیر کلیک کنید تا پنجره ی تنظیمات Snap باز شود. اگر Midpoint تیک ندارد، تیک آن را بگذارید و روی Ok کلیک کنید.

حال یکبار دستور PL را تایپ کنید و یک خط بین اضلاع دو مستطیل ترسیم کنید. اینبار چون Snap برای Midpoint فعال است، به راحتی میتوانیم این خط را ترسیم کنیم.

دستور Snap گزینه های دیگری غیر از Midpoint هم دارد که میتوانید آنها را نیز امتحان کنید. معمولاً بهتر است تمام گزینه های Snap فعال باشد. همچنین میتوانید با فشردن کلید F3 آن را فعال یا غیر فعال کنید.

دستور Offset

میخواهیم یک مسطیل بزرگتر را طوری ترسیم کنیم که مستطیل قبلی ما در داخل آن قرار بگیرد. و میخواهیم فاصله ی اضلاع این مستطیل جدید از اضلاع مستطیل قدیم 3 متر باشد. برای اینکار یکبار تایپ کنید O و Enter بزنید. سپس عدد 3 را وارد کنید و مجدداً Enter بزنید. نشانگر ماوس به شکل یک مربع کوچک تبدیل میشود. حال روی یک ضلع مستطیلی که با PL ترسیم کرده بودیم کلیک کنید. سپس یک بار دیگر در ناحیه ی بیرونیه مستطیل کلیک کنید. میبینید که یک مستطیل بزرگتر تشکیل شد. هنوز نرم افزار در حالت Offset است. میتوانید روی خطوط دیگر نیز کلیک کنید و آنها را نیز آفست کنید. در نهایت با یکبار Enter از حالت آفست خارج شوید.

دستور Trim

دستور Trim برای حذف خطوط اضافی کاربرد دارد. برای استفاده از دستور Trim کافیست یکبار تایپ کنید tr و سپس Enter بزنید. حال مطابق شکل یکی از خطوط عمودی که خطوط اتصال بین دو مستطیل را قطع کرده است، انتخاب کنید. مجدداً Enter بزنید تا حالت حذف خطوط اضافه فعال شود. حال خطوطی که خط عمودی آنها را قطع کرده است انتخاب کنید تا با هر کلیک پاک شوند.

دستور Scale

با دستور Scale میتوانید ابعاد شکل های خود را به نسب مورد نظر خود بزرگ یا کوچک کنید. برای اینکار یکبار تایپ کنید SC و Enter بزنید. حال مستطیل بیرونی که از جنس PL است را انتخاب کنید و یکبار دیگر Enter بزنید. حال باید یک نقطه ی پایه ای یا BasePoint مشخص کنید. برای مثال وسط نقطه ی پایینی مستطیل داخلی را انتخاب کنید و Enter بزنید. حال عدد 2 را به عنوان ScaleFactor وارد کنید و Enter بزنید تا ابعاد مستطیل خارجی دو برابر شود.

دستور Mirror

توسط این دستور میتوانید اشکال خود را نسبت به یک خط، به صورت متقارن ترسیم کنید(یا Mirror کنید). یک خط عمود در سمت راست اشکالی که تا اینجا ترسیم کردید بکشید. میخواهیم تمام اشکال را نسبت به همین خط Mirror کنیم. پس از رسم خط عمود، تایپ کنید mi و Enter بزنید. سپس تمام اشکال موجود را انتخاب کنید. حال Enter بزنید. حال نقطه ی شروع خطی که رسم کرده بودید را کلیک کنید و سپس نقطه ی پایان این خط را کلیک کنید. در مقابل این سوال که آیا شکلهای قبلی را پاک کند، حرف N را تایپ کنید و Enter بزنید تا تمام شکلها mirror شود.

نویسنده: سهند فرشادمنش

نویسنده بخش راهسازی و آموزش نرم افزار Civil3D دانش آموخته مقطع کارشناسی رشته ی عمران – دانشگاه گیلان