ترسیم پارسل توسط Slide Line در Civil3D

برای شروع این فایل را دانلود کنید.
پسورد: www.omran-omran.com

 

فایل Parcel-1C.dwg را در نرم افزار Civil3D بارگذاری کنید. شکل زیر نمای کلی پلان موجود در فایل را نمایش میدهد.

 

از تب Home در ریبون، Parcel و Parcel Creation Tools را پیدا کنید و روی آن کلیک کنید تا ابزار ترسیم پارسل ظاهر گردد.

 

روی فلش به سمت پایین، همانطور که در شکل زیر مشخص است کلیک کنید تا ابزار تنظیم مشخصات در زیر آن باز شود.

 

مشخصات را مطابق شکل زیر تغییر بدهید. این ابعاد پارسل دلخواهیست که در قدم های بعدی ترسیم خواهیم کرد. در این قسمت میتوانیم شروطی برای ترسیم پارسل در نظر بگیریم. برای مثال یک مساحت مینیمم در نظر بگیریم یا مشخصات دیگر پارسل را در یک بازه ی دلخواه تعیین کنیم. روی هر کدام از مشخصات که کلیک کنید، در زیر مشخصات، یک شکل شماتیک از قسمت مربوطه را نمایش میدهد.

 

حال از لیست ترسیم پارسل، مطابق شکل روی Slide Line – Create کلیک کنید.

 

در پنجره ی Create Parcels – Layout گزینه ی Single-Family را انتخاب کنید. باقی مشخصات مطابق شکل زیر باشد، روی Ok کلیک کنید.

 

حال روی لیبل محدوده ی Single-Family: 101 کلیک کنید تا انتخاب شود.

 

مطابق شکل نرم افزار از ما یک نقطه ی ابتدا و یک نقطه ی انتها میخواهد. این نقاط را مطابق شکل انتخاب کنید. از سمت چپ روی میانه ی قوس کلیک کنید و تا سمت راست و میانه ی قوس ادامه دهید و برای نقطه ی پایان نیز یک بار کلیک کنید. توجه کنید در زمان انتخاب نقطه ی آغاز، از ابتدای خط منحنی شروع نکنید و همانند شکل زیر از میانه ی آن شروع کنید. در صورتی که نقطه ی ابتدای قوس زیر را انتخاب کنید با ارور No Solution روبرو خواهید شد و Civil3D قادر به ترسیم پارسل نخواهد بود.

 

برای زاویه مقدار 90 درجه را وارد کنید و Enter بزنید.

 

قبل از ترسیم کامل پارسل، Civil3D از شما میخواهد که نتیجه را چک کنید. در صورتی که نتیجه دلخواه بود روی Yes کلیک کنید تا پارسل ترسیم شود.

 

در ادامه، برای رسم پارسل دوم مقدار مساحت را برابر 8000 فوت مربع قرار دهید. توجه کنید بعداز این تغییر، شکل شماتیک نیز تغییر میکند و تغییرات جدید را به شما نشان میدهد. حال پس از بررسی شکل روی Yes کلیک کنید تا پارسل دوم ترسیم شود.

 

دو بار ESC بزنید تا از حالت ترسیم خارج شود. دقت کنید برای سومین پارسل، مساحت کمتر از 8000 فقوت مربع شد، و نرم افزار پیغام No Solution را داد. با دو بار ESC از حالت رسم خارج شدیم و همانطوری که مشاهده میکنید 3 پارسل ترسیم شد.

 

 

نویسنده: سهند فرشادمنش

نویسنده بخش راهسازی و آموزش نرم افزار Civil3D دانش آموخته مقطع کارشناسی رشته ی عمران – دانشگاه گیلان

2 دیدگاه برای “ترسیم پارسل توسط Slide Line در Civil3D”

  1. سلام علیکم
    ببخشید multiple solution preference چیه؟ شما روی use smallest area گذاشتینش

    1. سلام. در زمان ساخت پارسل گاهی وضعیتی پیش میاد که دو انتخاب برای ساخت پارسل وجود داره. اگر این گزینه رو روی Use smallest area قرار بدید، نرم افزار از کمترین مساحت برای ساخت پارسل استفاده میکنه. اگر روی Use shortest frontage قرار بگیره، کمترین Frontage رو برای ساخت پارسل استفاده میکنه.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.