ترسیم قوس قائم مقعر و محدب روی خط پروژه در پروژه راهسازی با Civil3D

با مطالعه ی این آموزش شما قادر خواهید بود در پروفیل طولی ترسیم شده در نرم افزار civil3d از آموزش قبل، قوس های قائم را ترسیم کنید. و مشخصات قوس های محدب و مقعر را مطابق آیین نامه تغییر دهید.

طرح قوس قائم با Civil3D
قوس قائم در پروژه راهسازی با نرم افزار Civil3D

 

راهنمای طراحی قوس قائم محدب و مقعر برای پروژه راهسازی

لینک به آموزش

 

6 دیدگاه برای “ترسیم قوس قائم مقعر و محدب روی خط پروژه در پروژه راهسازی با Civil3D”

 1. ضمناً شما فرمودین راه دیگه هم اینه که فایل آیین نامه رو تغییر بدیم یا سرعت طرح رو در همون منطقه قوس قائم به عددی کمتر از 100 تغییر بدیم. خب چطور میتونیم آیین نامه رو تغییر بدیم؟ چطور میتونیم سرعت طرح رو تغییر بدیم و اگه سرعت طرح رو تغییر بدیم، الباقی تنظیمات به هم نمیخوره؟

  1. برای تغییر سرعت طرح باید روی الاینمنت کلیک کنید تا انتخاب شود، سپس با کلیک راست و انتخاب Alignment Properties و رفتن به تب Design Criteria میتونید مقدار سرعت طرح رو کاهش بدید. تنها در اخطارها تغییر ایجاد خواهد شد.

   همچنین مسیر فایل آیین نامه مورد استفاده رو میتونید از این روش پیدا کنید. روی پروفایل کلیک کنید و با کلیک راست و انتخاب Profile Properties مطابق شکل زیر به تب Design Criteria رفته و از جایی که در شکل زیر با کادر قرمز رنگ مشخص شده، مسیر آیین نامه مورد استفاده رو پیدا کنید. برای ایجاد تغییر در آیین نامه آموزشی به زودی نوشته خواهد شد.

 2. سلام
  برای از بین بردن علامت اخطار از روی قوس محدب در اون پنجره ای که گفتید رفتم و روی 170 کلیک کردم و وقتی به عدد بالاتر از 520 تغییرش میدم، انجام نمیشه و این پیغام رو میده: the value was not accepted

  1. سلام. مقدار K برابر 520 قوس بسیار بزرگی ایجاد میکند. در نتیجه قبل از ایجاد این قوس باید امکان آن را بررسی کنید. اینکه آیا خطوط شکسته ی تشکیل دهنده ی تقاطع طول لازم را برای ایجاد این قوس دارند یا خیر؟ در این پروژه ی آموزشی تنها حدود سه کیلومتر طول پروژه هست که امکان تشکیل قوسی با K 520 رو نخواهید داشت، ولی در پروژه های بزرگتر این امکان وجود دارد.

 3. سلام
  زمان وارد کردن k اعداد 170 رو برای قوس گنبدی و 100 رو برای قوس کاسه ای وارد کردید. این دو عدد رو از کجا آوردین؟ اگه سرعتتون باشه 100، k در قوس گنبدی میشه 52 و در قوس کاسه ای میشه 45.
  چطور و بر اساس چه قانونی 52 شد 170 و 45 شد 100؟؟؟؟

  1. سلام. مقداری که در جداول میبینید، حداقل قوس ممکن هست. هر چقدر قوس بزرگتر باشه امنیت و راحتی در رانندگی افزایش پیدا میکنه. در طرح راه تصمیم نهایی رو طراح میگیره برای انتخاب قوس ها. معمولاً این انتخاب با توجه به آیین نامه، امکان اجرا، هزینه و … انجام میگیره.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.