پروژه راهسازی شماره یک – قسمت سوم

برگرد به پروژه راهسازی شماره یک – قسمت دوم

 

 

طراحی قوس های افقی:

 

برای طراحی قوس های افقی در نرم افزار Civil3D شما نیاز به مطالعه ی این مباحث دارید:

 

در آموزش های مقدماتی:

ایجاد مسیر راه یا الاینمنت

Label برای الاینمنت

 

در آموزش های پیشرفته:

ترسیم قوس ساده در نرم افزار Civil3D

ترسیم قوس های کلوتئید و ساده به طور آزاد در Civil3D

 

برای طراحی قوس های افقی یا پیچ ها در پروژه راهسازی اولین قدم محاسبه حداقل شعاع میباشد که طبق توضیح زیر از آیین نامه طرح هندسی راه ها محاسبه میشود:

محاسبه شعاع حداقل

محاسبه شعاع حداقل

 

برای محاسبه شعاع حداقل، به مقادیر دور یا Super Elevation و همچنین ضریب اصطکاک جانبی f نیاز داریم. با بررسی بخش ۵-۳ آیین نامه طرح هندسی راه ها ضریب اصطکاک برای سرعت ۱۰۰ ، ۰٫۱۱ و دور ۸% در نظر گرفته میشود. و با توجه به این دو شعاع حداقل ۴۱۴  بدست می آید. در طراحی قوس ها در این پروژه از شعاع ۵۰۰ استفاده میکنیم.

 

در این پروژه راهسازی برای واریانت اول سه قوس کلوتئید در نظر گرفته شده است. به همین دلیل به توضیحات زیر تنها برای قوس کلوتئید بسنده میکنیم:

قوس کلوتئید یا اسپیرال(Spiral) یا معادل فارسی آن قوس مارپیچ رایجترین نوع قوسهای اتصال میباشد. مزیت اصلی این نوع قوس ها تغییرات تدریجی در شعاع قوس است که باعث ایجاد امنیت و احساس بهتر در رانندگی میشود. در طراحی این نوع قوس ابتدا یک طول حداقل برای آن محاسبه میکنیم که در محاسبات زیر فرمولهای آن آورده شده است. سپس توسط آن پارامتر کلوتئید یا A را محاسبه میکنیم. و طبق فرمولهای زیر مختصات نقاط ابتدا و انتهای کلوتئید را بدست می آوریم.

قوس های استفاده شده در این پروژه از نوع اسپیرال – ساده – اسپیرال میباشد که در زیر محاسبات مربوط به قوس کیلومتر ۲۳۷+۰ را برای نمونه مشاهده میکنید:

روش محاسبه کلوتئید

روش محاسبه کلوتئید

خروجی های نرم افزار برای همین قوس:

محاسبات نرم افزار برای قوس اول

محاسبات نرم افزار برای قوس اول

 

اختلاف جزئی بین محاسبات دستی و نرم افزار وجود دارد. دلیل این موضوع حذف بعضی از کسرها با توان زیاد در محاسبات دستی میباشد که تاثیر چندانی در نتیجه ندارد.

 

طراحی قوس های قائم:

 

برای ترسیم پروفیل طولی و طراحی قوس های قائم در نرم افزار Civil3D شما نیاز به مطالعه ی این مباحث دارید:

 

در آموزش های مقدماتی:

نحوه ی ترسیم پروفیل طولی (خط زمین)

نحوه ی ترسیم پروفیل طولی (خط پروژه)

نحوه تغییر نام پروفایل

 

در آموزش های پیشرفته:

ترسیم خط پروژه روی پروفیل طولی

ترسیم قوس قائم مقعر و محدب روی خط پروژه در پروژه راهسازی با Civil3D

 

از آنجایی که در واریانت موجود، انتخاب دیگری نداریم جز اینکه قوس های قائم و قوس های افقی با هم تداخل داشته باشند، قوسهای قائم طوری در نظر گرفته شده اند که در پلان داخل قوس افقی ساده ی بین دو کلوتئید قرار گیرند. این کار امنیت مسیر را افزایش میدهد.(توضیح بیشتر: توجه داشته باشید بهتر است قوسهای افقی و قائم با هم تداخل نداشته باشند. ولی در صورتی که واریانت مسیر راه دیگری جز تداخل قوس های افقی و قائم برای ما باقی نگذاشت، میتوانیم ابتدای قوسهای قائم را بعداز ورود به قوس های افقی در نظر بگیریم. با اینکار به راننده فرصت تشخیص شروع قوس افقی و در نتیجه فرصت واکنش مناسب را میدهیم و سپس قوس قائم آغاز میشود. همچنین به دلیل مشابه، بهتر است انتهای قوس قائم قبل از قوس افقی قرار گیرد.)

برای رفع شکستگی نقاط اتصال خطوط خط پروژه از قوس های قائم یا خم استفاده میشود. در بند ۵-۴-۴-۱ آیین نامه طرح هندسی راه ها برای محاسبه ی حداقل طول قوس خم جدولی ارائه شده است که مقادیر K را به ما میدهد. K ضریبی است که با توجه به تقعر یا تحدب قوس و همچنین سرعت طرح مشخص میشود. پس از در نظر گرفتن حدقل K از روی رابطه ی زیر حداقل طول قوس محاسبه میشود:

L(min)=K.A

مقادیر حداقل K برای خم گنبدی

مقادیر حداقل K برای خم گنبدی

 

با در نظر گرفتن مقادیر جدول ۵-۲۵ مقدار K را برای قوسهای محدب ۱۷۰ و برای قوسهای مقعر ۱۰۰ در نظر میگیریم. توجه داشته باشید مقادیر جدول “حداقل” میباشد و برای طراحی قوس های قائم “مطلوب” بهتر است این مقادیر را دو برابر در نظر بگیریم.

محاسبات دستی برای اولین قوس قائم:

محاسبه دستی اولین قوس قائم

محاسبه دستی اولین قوس قائم

 

 

خروجی نرم افزار Civil3d برای اولین قوس قائم:

خروجی نرم افزار civil3D

خروجی نرم افزار civil3D

 

دانلود فایل Civil3D پروژه راهسازی با تغییرات در انتهای قسمت سوم

 

6 فکر می‌کنند “پروژه راهسازی شماره یک – قسمت سوم

 1. عطیه

  با سلام .. اگر موقع رسم قوس های افقی ساده در پلان مسیر بین اونا تداخل پیش بیاد باید چی کار کرد ؟! ممنون می شم اگر جواب بدین ..

  پاسخ
  1. SF نویسنده

   مشکل تداخل قوسهای افقی مربوط به مرحله ترسیم واریانت میشود. در موقع رسم واریانت راه باید به این نکته توجه کنید که طول هر پاره خط واریانت نباید از یک حداقلی کمتر شود. که این مقدار حداقل، مجموع طولهای مماس های طرفین است.

   پس قبل از رسم واریانت، ابتدا طول حداقل را برای مماس T (تانژانت قوس یا همان مماس قوس) بدست می آورید. سپس آن را دو برابر کرده و این مقدار حداقل را در ترسیم واریانت خود در نظر میگیرد.

   پاسخ
 2. mn

  سلام
  ممنون که سوال های من رو جواب میدین
  لطفا نحوه خروجی گرفتن از قوس قائم و افقی رو در civil 3d به من یاد بدین

  پاسخ
 3. مجتبی

  با سلام
  نحوه ی محاسبه ی بانکت بندی و ترانشه تو هیچ کتابی پیدا نکردم اگه امکانش هست کمکم کنید

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>