هموار کردن خطوط سورفیس در Civil3D

برای شروع این فایل را دانلود کنید.

پسورد: www.omran-omran.com

 

فایل بالا را دانلود کرده و در نرم افزار civil3D بارگذاری کنید. نمای کلی محتویات فایل به شکل زیر است. میخواهیم خطوط تشکیل دهنده ی سورفیس را از حالت شکسته به حالت هموار و ملایم تر تغییر دهیم.

 

برای هموار کردن خطوط سورفیس مطابق شکل، ابتدا از طریق Toolspace روی علامت مثبت Surfaces و XGND و Definition کلیک کنید. سپس با کلیک راست روی Edits گزینه ی Smooth Surface را پیدا کنید و روی آن کلیک کنید.

 

در پنجره ی Smooth Surface روی کادر آبی رنگ مشخص شده در شکل زیر کلیک کنید. با این کار میخواهیم محدوده ی مورد نظر برای هموار کردن را مشخص کنیم.

 

در مقابل پیام ظاهر شده در Text Windows مطابق شکل با تایپ S برای نرم افزار گزینه ی Surface را مشخص میکنیم. با انتخاب Surface تمام نواحی سورفیس هموار خواهند شد. در صورتی که Polygon یا Rectangle را انتخاب میکردیم، تنها ناحیه ی محدود شده با این دو هموار میشد.

 

به کادر قرمز رنگ شکل زیر توجه کنید. با مشخص کردن مقدار 10 برای Grid X و Grid Y نرم افزار طبق یک شبکه بندی 10 در 10 عملیات صاف کردن خطوط سورفیس را انجام میدهد. با درنظر گرفتن مقادیر کمتر، دقت و شدت صاف کردن خطوط بیشتر میشود و در نتیجه این عملیات زمان بیشتری خواهد گرفت.

 

شکل نهایی سورفیس مطابق شکل زیر تغییر خواهد کرد. با دقت به شکل اول و آخر در این آموزش متوجه میشوید خطوط زرد رنگ سورفیس پس از این مراحل هموارتر شده است.

نویسنده: سهند فرشادمنش

نویسنده بخش راهسازی و آموزش نرم افزار Civil3D دانش آموخته مقطع کارشناسی رشته ی عمران – دانشگاه گیلان

2 دیدگاه برای “هموار کردن خطوط سورفیس در Civil3D”

دیدگاهتان را بنویسید