نحوه ساخت سورفیس(Surface)

 
 
دانلود فایل آموزش نحوه ساخت سورفیس

فایل توپوگرافی منطقه را در Civil3D باز کنید. (کلیک کنید:توپوگرافی چیست؟) این فایل شامل خطوطی است که مختصات نقاط مختلف منطقه مورد نظر را به ما میدهد. برای انجام پروژه نیاز داریم تا این خطوط را تبدیل به یک سطح کنیم. یا به اصطلاح یک Surface ایجاد کنیم. سپس میتوانیم بر روی این سورفیس، پروفیل و مقاطع عرضی را ترسیم کنیم.

برای ساخت سورفیس از طریق ریبون و از تب Home مطابق شکل Surface و از آن Create Surface را پیدا کنید و روی آن کلیک کنید.

ribbon-create-surface

 

بعداز باز شدن پنجره ی Create Surface در قسمت Name کلمه EG را به عنوان اسم برای سورفیس تایپ کنید(EG به عنوان مخفف Existing Ground) و سپس  روی گزینه ی Ok کلیک کنید.(میتوانید Description به معنی شرح و توضیحات را به دلخواه پر کنید).

surface-create-eg

 

از طریق ریبون و از تب Home جعبه ابزار Toolspace را پیدا کنید(شکل زیر). یا اینکه میتوانید کلمه Toolspace را تایپ کرده و یک بار Enter بزنید تا Toolspace ظاهر شود(آشنایی با Toolspace.) اطمینان حاصل کنید که در تب Prospector در Toolspace هستید(کادر قرمز.) روی علامت + در کنار Surfaces کلیک کنید تا EG نمایان شود(کادر آبی.)

prospector-surfaces

 

همانند شکل زیر در لیست، EG (که در مرحله ی قبل ساختیم)مشخص است. بر روی علامت مثبت کنار آن کلیک کنید، تا لیستی باز شود که شامل گزینه ی Definition است. مجددا بر روی علامت مثبت کنار آن Definition کلیک کنید. لیستی که باز میشود شامل گزینه ی Contours است. روی Contours کلیک راست کنید و سپس روی Add کلیک کنید.

surfaces-definition-countours

 

بعداز اینکه روی Add کلیک کردید صفحه ی زیر باز میشود. روی ok کلیک کنید تا نشانگر ماوس به شکل مربع تغییر شکل دهد.

add-contour-data

 

حال تمام خطوط(کنتورها) را انتخاب کنید و یک بار Enter بزنید.

select-contours

 

بعداز ساخت سورفیس خط سبز رنگی پیرامون سطح ساخته شده تشکیل میشود که ناحیه ی تعریف شده به عنوان سورفیس را نمایش میدهد.

surface-created

79 دیدگاه

دیدگاه بنویسید