تبدیل تصویر اسکن شده توپوگرافی به نقشه Civil 3D

سهند فرشادمنش
نوشته شده توسط سهند فرشادمنش

گاهی اوقات یک اسکن نقشه توپوگرافی در اختیار داریم و به فایل اصلی توپوگرافی هیچگونه دسترسی نداریم. برای وارد کردن این تصویر اسکن شده به نرم افزار Civil3D طبق مراحل زیر پیش بروید. اولین قدم وارد کردن فایل تصویر به نرم افزار و سپس تنظیم اندازه و اسکیل(Scale) تصویر است. سپس تمام خطوط موجود را با دستور PL(دستور ترسیم پلی لاین) ترسیم میکنیم و در مرحله آخر، به هر خط، ارتفاعی که در تصویر نقشه موجود است را می‌دهیم.
نرم افزار Civil3D را بارگذاری کنید و یک New file  از نوع متریک انتخاب کنید.

civil3d-metric

 

در فایل تازه مطابق شکل زیر در تب Insert ریبون رفته و روی Attach کلیک کنید.

insert-attach

 

فایل تصویری که دارید را انتخاب کنید و روی Open کلیک کنید.

فایل countor-scan را انتخاب کنید.

 

در پنجره‌ی Attach Image تیک specify on-screen را بگذارید و باقی تیک‌ها را بردارید. روی Ok کلیک کنید.

attach-image

 

روی صفحه کار کلیک کنید تا تصویر توپوگرافی به فایل اضافه شود.

click-on-screen

 

با تایپ دستور ze و اینتر کردن آن، روی تصویر زوم می‌شود. در صورتی که از اتوکد استفاده می‌کنید، ابتدا Z را تایپ کنید و اینتر بزنید، سپس E را تایپ کنید و اینتر بزنید.

ze

 

بعداز وارد کردن تصویر نقشه، آن را مطابق شکل انتخاب کنید تا ابزار مربوط به تنظیمات نمایش آن در ریبون مشخص شود.

select-image

 

از ابزار نمایان شده گزینه‌ی Fade را روی ۸۰ تنظیم کنید تا تصویر کمرنگ شود.

fade-image

 

روی تصویر زوم کرده و از گرید ۵۰۰۰ تا گرید ۴۵۰۰ یک خط ترسیم کنید. برای اینکار میتوانید از دستور PL استفاده کنید. پس از تایپ PL و اینتر زدن، یکبار با دقت زیاد روی خط کنار ۵۰۰۰ کلیک کنید، سپس کلید F8 را بزنید تا قابلیت ترسیم خط مستقیم فعال شود، سپس کنار ۴۵۰۰ کلیک کنید تا مطابق شکل زیر خط ترسیم شود.
توجه داشته باشید فاصله بین گرید ۵۰۰۰ و ۴۵۰۰، برابر ۵۰۰ متر است، ولی خطی که بین ۵۰۰۰ و ۴۵۰۰ ترسیم می‌کنیم، طول بسیار کمتری دارد. دلیل این امر این است که ما فایل یک تصویر را وارد کردیم که با اندازه‌های استاندارد نرم افزار هماهنگ نیست و ما قصد داریم ابعاد تصویر را طوری تغییر دهیم که فاصله بین ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ واقعاً ۵۰۰ متر شود. برای این کار از دستور Scale استفاده میکنیم.

pl-draw-line

 

حال یک خط دوم در کنار تصویر ترسیم میکنیم که طول آن دقیقاً ۵۰۰ متر است. برای ترسیم این خط دستور PL را تایپ کنید. در کنار تصویر نقشه یک بار کلیک کنید، سپس نشانگر ماوس را به سمت پایین بکشید و عدد ۵۰۰ را تایپ کرده و اینتر بزنید.

550meter-line

 

همانطور که در شکل زیر میبینید تصویر نقشه در کنار خط ۵۰۰ متری که ترسیم کردیم بسیار ابعاد کوچکی دارد. مطابق شکل ابتدا تصویر و خط اولی که ترسیم کرده بودیم را با هم انتخاب(Select) کنید و دستور SC را تایپ کنید و اینتر بزنید.

scale

 

پس از نمایان شدن پیغام Specify base point کلید F3 را بزنید تا OSnap روشن شود(در صورتی که از ابتدا osnap روشن باشد، با یک بار فشردن خاموش میشود. پس باید مجدد F3 بزنید تا روشن شود–>آشنایی با دستورات اتوکد)، سپس مطابق شکل روی ابتدای خط ۵۰۰ متری کلیک کنید.

base-point

 

سپس در همان حالت، بعداز کلیک کردن روی نقطه‌ی ابتدایی خط، دستور r را تایپ کنید و اینتر بزنید. دستور r مخفف Reference می‌باشد.

refrence

 

حال روی تصویر زوم کنید و اول روی نقطه شروع خط اول کلیک کنید و سپس روی انتهای خط اول کلیک کنید.

reference-line

 

حال زوم اوت کرده تا انتهای خط دوم ۵۰۰ متری مشخص شود و روی نقطه‌ی انتهایی آن کلیک کنید.

end-point

 

یک بار Ze را تایپ کرده و اینتر بزنید.

ze-2

 

همانطوری که در شکل زیر میبینید، تصویر و خط اول با هم به اندازه واقعی در آمده‌اند و دو خط اول و دوم کاملاً هم اندازه شده‌اند. با این کار باقی فواصل در تصویر توپوگرافی مطابق واقعیت خواهد بود.

plan-scaled

 

در ادامه با دستور PL روی تمام خطوط تصویر توپوگرافی خطوط جدیدی را ترسیم می‌کنیم و با توجه به تراز ارتفاعی که در تصویر موجود است، تراز هر خط را میدهیم. در شکل زیر دو خط از این خطوط ترسیم شده‌اند. سپس یکی از این خطوط انتخاب شده و با دستور CTRL+1 به Properties آن رفته‌ایم و ارتفاع را برابر با ۱٫۳ وارد کرده‌ایم. نحوه وارد کردن ارتفاع در آموزش مشکل خطوط توپوگرافی به طور کامل‌تر توضیح داده شده است.

elevation

 

 

۶ دیدگاه

 • با سلام وعرض خسته نباشید خدمت آقای فرشادمنش عزیز
  آقای مهندس متاسفانه نقشه بنده فاقد گرید میباشد(مانند نقشه شما دارای گرید۵۰۰۰تا۴۵۰۰نمی باشد) ومقیاس نقشه بنده۱/۲۰۰۰می باشد به همین دلیل من در همین مرحله اول مانده ام وناتوانم که مراحل بعدی را انجام دهم ممنون میشوم اگر مرا راهنمایی بفرمایید چون مشکل اصلی بنده همین موضوع است.

  • سلام.
   فایلی که به سایت ارسال کردید:
   اسکن توپوگرافی

   تنها نشانه‌ای که در فایل شما وجود دارد مقیاس ۱/۲۰۰۰ است. شما باید از همین استفاده کنید. یک خط با طول مشخص در فایل خود رسم کنید(برای مثال یک خط ۲۰ سانتیمتری). سپس فایل خود را اسکن کنید و در نرم افزار وارد کنید. سپس تمام مراحل را پیش بروید تا خطی که با طول ۲۰ سانتیمتر ترسیم کرده بودید، در نرم افزار نیز همان ۲۰ سانتیمتر طول را داشته باشد. در نهایت بعداز تبدیل مقیاس با توجه به آموزش بالا، کل توپوگرافی خود را انتخاب کنید و با دستور Scale آن را ۲۰۰۰ برابر کنید تا اندازه واقعی خود را در نرم افزار بدست آورد(البته همان طور که قبلاً عرض کردم این روش مختصات درست توپوگرافی را به شما نمی‌دهد و تنها اندازه و تراز خطوط توپوگرافی را با کمی خطا به شما می‌دهد و برای یک پروژه دانشجویی و تمرینی مناسب است).

 • باتشکر فراوان از شما شکرخدا به لطف شما مشکل بنده حل شد.فقط ۲تا سوال داشتم از خدمتتون:

  ۱) قبل از دستورPLروی تمام خطوط،اسکیل۲۰۰۰را انجام دهیم یا بعداز آن(مشکل اینه که در کدام مرحله اسکیل را انجام دهیم)؟

  ۲)با انجام دادن اسکیل ۲۰۰۰تصویر بسیار کوچک می شود و خط ۲۰cmحذف می شود آیا این موضوع مشکل ساز نمی شود؟

  • ۱) در مورد خاص شما، بعداز اسکن فایل(با وجود خط ۲۰ سانتیمتری بر روی آن)، می‌توانید قبل از مراحل اصلی آموزش، یا بعداز آن Scale را ۲۰۰۰ برابر کنید. تفاوتی نمی‌کند.
   ۲) برای تغییر اسکیل با دستور Scale بایستی تصویر ۲۰۰۰ برابر بزرگ شود(با توجه به اینکه اسکیل نقشه شما ۱ به ۲۰۰۰ هست). سپس با دستور ZE یا با زوم کردم می‌توانید تصویر را به اندازه ی دلخواه در مونیتور خود نمایش دهید و این کار خط را حذف نمیکند.

 • آقای مهندس scaleنقشه بنده۱l2000است ومن بعداز انجام روش های بالا;کل توپوگرافی را انتخاب کردم وبرای انجام اسکیل مقدار۲۰۰۰را وارد کردم سوال بنده:مقداردلتا اچ ۱۰ومقدار۶%=imaxاست در نتیجه مقدار xmin=166.66به دست آمده است ایا لازم است آن را تقسیم بر۲۰۰۰کنیم؟ونمی دانم بر حسب چه واحدی; واحد متر یا سانتی متر این مقادیر را به نرم افزار وارد کنم؟؟(تبدیل واحد لازم است یا نه)چون با تقسیم بر ۲۰۰۰مقدار ۰٫۰۸ به دست امد آیا ۰٫۰۸را وارد کنم؟؟؟؟

دیدگاه بنویسید